Meta pret ambasadoren e Sllovenisë në largim: Inkurajim për tejkalimin e krizës

Publikuar tek: politike, më 10:31 19-07-2019 Meta pret ambasadoren e Sllovenisë në largim: Inkurajim për tejkalimin e krizës

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim lamtumire Ambasadoren e Sllovenisë në Shqipëri, Lea Stançiç.

Ndërsa vlerësoi kontributin e Ambasadores Stançiç për për forcimin e gjithanshëm të bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve tona mike, vlerësoi se marrëdhëniet ndërmjet Shqipërisë e Sllovenisë janë shumë të mira dhe se ekzistojnë hapësirat për të forcuar më tej ato ekonomiko-tregtare.

“Dëshmi e ecurisë mjaft të mirë të marrëdhënieve janë vizitat e shpeshta të autoriteteve më të larta sllovene, të cilat kulmuan me vizitën e Presidentit Pahor në Shqipëri”, – tha Presidenti Meta.

Duke e falenderur për përkrahjen e dhënë nga Sllovenia në rrugëtimin e Shqipërisë drejt familjes europiane, Presidenti Meta theksoi gjithashtu se: “kjo mbështetje na inkurajon për të shtuar përpjekjet tona për kapërcimin e krizës së rëndë ku ndodhet vendi dhe rikthimin urgjent në shinat e demokracisë dhe shtetit ligjor, për t’i shërbyer objektivit strategjik të çeljes së negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Europian gjatë mbledhjes së Këshillit të 17-18 tetorit”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0082759857177734
array(1) { ["section"]=> string(85) "meta-pret-ambasadoren-e-sllovenise-ne-largim-inkurajim-per-tejkalimin-e-krizes-172659" }