Meta pret Koordinatoren e re Rezidente të OKB-së në Shqipëri

Publikuar tek: politike, më 13:27 29-09-2020 Meta pret Koordinatoren e re Rezidente të OKB-së në Shqipëri

Presidenti Ilir Meta ditën e sotme ka pritur në syrën e tij Koordinatoren e re Rezidente të OKB-së në Shqipëri, Fiona McCluney, me rastin e fillimit të mandatit të saj në vendin tonë.

Meta m anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se me McCluney ka theksuar rëndësinë e përshpejtimit të arritjeve të Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm 2030 për Shqipërinë, që përputhen me objektivin strategjik për integrimin në BE.

Ndër të tjera Kreu i Shtetit shprehet se bashkëpunimi mes Shqipërisë dhe KB-së do të sillte më shumë vlera për demokracinë.

Postimi i plotë:

Me kënaqësi prita sot Koordinatoren e re Rezidente të OKB-së në Shqipëri, znj.Fiona McCluney, me rastin e fillimit të mandatit të saj në vendin tonë.

E sigurova për bashkëpunim dhe mbështetje të plotë në ushtrimin e detyrës së saj.

Theksova rëndësinë e përshpejtimit të arritjeve të Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm 2030 për Shqipërinë, që përputhen edhe me objektivin tonë strategjik për integrimin në BE.

Shpreha mirënjohjen për rolin e Agjencive të KB në Shqipëri në promovimin e të drejtave të njeriut, si dhe ofrimin e mbështetjes për institucionet shqiptare në zbatimin e rekomandimeve të organizmave ndërkombëtare të të drejtave të njeriut. Vlerësova gjithashtu synimin për rritjen e investimeve për mbrojtjen sociale.

Përcolla falenderime të veçanta për Sekretarin e Përgjithshëm për mbështetjen që agjencitë e Kombeve të Bashkuara në Shqipëri kanë dhënë për institucionet shqiptare dhe shtresat e prekura të popullatës në luftën kundër COVID-19.

Duke ju referuar faktit se ky vit shënon 75-vjetorin e themelimit të KB, që përkon edhe me 65-vjetorin e pranimit të Shqipërisë në OKB, sugjerova për të punuar së bashku për një kalendar aktivitetesh, jo vetëm për të përkujtuar këto ngjarje të rëndësishme, por edhe për të bërë një bilanc të bashkëpunimit të shkëlqyer të Shqipërisë me OKB-në.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011531114578247
array(1) { ["section"]=> string(67) "meta-pret-koordinatoren-e-re-rezidente-te-okb-se-ne-shqiperi-222094" }