Meta publikon këshillën e sizmiologut të njohur grek: Duhet dëgjuar, të merren masat

Publikuar tek: aktualitet, më 14:08 14-12-2019 Meta publikon këshillën e sizmiologut të njohur grek: Duhet dëgjuar, të merren masat

Presidenti Ilir Meta ka shpërndarë në rrjetet sociale intervistën e paleosizmiologut në Universitetin e Selanikut, Spiros Pavlidis.

Ky i fundit deklaron se shqiptarët të mos harrojnë tërmetin që ndodhi dhe këtu nuk e ka fjalën për qytetarët por për autoritetet të cilët duhet të marrin masa.

Ndërkohë Meta e quan një ‘Një këshillë e vlefshme që duhet dëgjuar’.

Më tej, Pavlidis tregon se shkencëtarët grekë, shqiptarë, italianë etj, kanë bërë studime sizmiologjike e gjologjike për Shqipërinë, që në vitet ’80, por edhe para se të fillonin punimet për ndërtimin e TAP. Ai nuk e di nëse autoritetet shqiptare i morën në dorë këto studime.

Sipas Pavdilis, nëse Shqipëria do të kishte përgatitur dhe adoptuar një rregullore të ngjashme me Greqinë do minimizonte shumë dëme.

Screenshot_14.png

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Balla viziton familjen e prekur nga tërmeti në Papër: Festat e fundvitit do t’i gëzojnë në shtëpinë e re
Arrestimet pas tërmetit/ Paloka: Rama e nxori Gjushin prapë ‘akullore’, ai është kryepërgjegjësi »
Article Logic
Execution time: 0.012269973754883
array(1) { ["section"]=> string(89) "meta-publikon-keshillen-e-sizmiologut-te-njohur-grek-duhet-degjuar-te-merren-masat-189389" }