Meta takon presidentin e Kosovës, zbardhet dokumenti i përbashkët që nënshkruan

Publikuar tek: rajon, më 11:22 11-10-2017 Meta takon presidentin e Kosovës, zbardhet dokumenti i përbashkët që nënshkruan

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta është pritur nga homologu i tij në Kosovë, Hashim Thaçi.

Të dy presidentët kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët “mbi marrëdhëniet vëllazërore të partneritetit strategjikë”, e cila zbardhet si më poshtë:

 22447225_1711773058873935_21229843_n.jpg

 

 

 wwwwwwwwwwwwww.jpg

 

Thaçi e ka falënderuar Metën për angazhimin e tij në proceset e Kosovës që nga aspirate e pavarësisë.

“Është nder dhe kënaqësi që sot t`iu pres në Kosovë për të diskutuar për shumë gjëra. Më lejo që duke respektuar Kushtetutën e Kosovës, duke vlerësuar kontributin tuaj personal të angazhimit rreth 3 dekada për Kosovën, në mbështetje për realizimin e aspiratës së qytetarëve të Kosovës për pavarësi, mbështetjen për Ushtri”, ka thënë ai ndër të tjera

Vizita e parë shtetërore e Presidentit të Republikës së Shqipërisënë Kosovë përmban edhe takimi me krerët e partive parlamentare si dhe homazhe te Varri i Presidentit Ibrahim Rugova dhe në Kompleksin e Memorialit “Adem Jashari” në Prekaz-Skënderaj.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021445989608765
array(1) { ["section"]=> string(84) "meta-takon-presidentin-e-kosoves-zbardhet-dokumenti-i-perbashket-qe-nenshkruan-95490" }