Meta zbardh takimin me Ambasadorin Amerikan Donald Lu, çfarë u tha në bisedën mes tyre

Publikuar tek: politike, më 15:03 07-03-2016 Meta zbardh takimin me Ambasadorin Amerikan Donald Lu, çfarë u tha në bisedën mes tyre

Kreu i Kuvendit, Ilir Meta është takuar sot me Ambasadorin e SHBA-së, Donald Lu për të diskutuar për reformën e drerjtësisë. Në takim ka qenë edhe Ambasadoria e BE-së, znj. Romana Vlahutin.

Gjatë takimit u diskutua dhe shkëmbyen mendime mbi hapat e mëtejshëm të procesit të reformës në drejtësi, si dhe kalendarin e agjendës parlamentare për përmbylljen me sukses të saj, pas mbërritjes së opinionit përfundimtar nga Komisioni i Venecias.

Kryetari i Kuvendit shprehu mbështetjen e tij maksimale dhe konkrete për përmbylljen me sukses të procesit të ndryshimeve kushtetuese, mbështetur mbi bazën solide dhe profesionale të rekomandimeve përfundimtare të Komisionit të Venecias.

Z. Meta shprehu vlerësimin e tij për punën e madhe të kryer nga grupi i ekspertëve dhe veçanërisht asistencën dhe kontributin e çmuar të misioneve të EURALIUS-it dhe OPDAT-it, për t’u dhënë zgjidhje të gjitha çështjeve dhe komenteve të palëve të përfshira në këtë proces.

Sakaq, z. Meta theksoi se kjo punë voluminoze ka krijuar shtratin dhe është tashmë një bazë solide për konsensus, sepse të gjitha palët kanë rënë dakord dhe kanë shprehur pranimin e rekomandimeve të Komisionit të Venecias.

Kryetari i Kuvendit vuri gjithashtu në dukje se është e domosdoshme që të gjitha palët të kenë një lexim racional dhe objektiv ndaj opinionit përfundimtar të Komisionit të Venecias. Ai theksoi se për të gjitha çështjet që palët ndajnë qëndrime të ndryshme, duhet t’i adresohen ekspertëve të EURALIS-it dhe OPDAT-it, opinioni i të cilëve duhet të shërbejë si bazë për konsensusin përfundimtar dhe miratimin sa më parë të kësaj reforme madhore për vendin dhe qytetarët shqiptarë.

Z. Meta informoi Ambasadorët, Vlahutin dhe Lu edhe mbi fillimin nga puna të Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore dhe adresimin e të gjitha rekomandimeve të OSBE-ODIHR-it, në mënyrë që zgjedhjet e ardhshme të kryhen në përputhje me standardet me të larta evropiane.

Meta zbardh takimin me Ambasadorin Amerikan, çfarw u than w bisedwn mes tyre

 

Kreu i Kuvendit, Ilir Meta wshtw takuar sot me Ambasadorin e SHBA-së, z. Donald Lu pwr tw diskutuar pwr reformwn. Nw takim ka qenw edhe Ambasadoria e BE-së, znj. Romana Vlahutin.

Gjatë takimit u diskutua dhe shkëmbyen mendime mbi hapat e mëtejshëm të procesit të reformës në drejtësi, si dhe kalendarin e agjendës parlamentare për përmbylljen me sukses të saj, pas mbërritjes së opinionit përfundimtar nga Komisioni i Venecias.

Kryetari i Kuvendit shprehu mbështetjen e tij maksimale dhe konkrete për përmbylljen me sukses të procesit të ndryshimeve kushtetuese, mbështetur mbi bazën solide dhe profesionale të rekomandimeve përfundimtare të Komisionit të Venecias.

Z. Meta shprehu vlerësimin e tij për punën e madhe të kryer nga grupi i ekspertëve dhe veçanërisht asistencën dhe kontributin e çmuar të misioneve të EURALIUS-it dhe OPDAT-it, për t’u dhënë zgjidhje të gjitha çështjeve dhe komenteve të palëve të përfshira në këtë proces.

Sakaq, z. Meta theksoi se kjo punë voluminoze ka krijuar shtratin dhe është tashmë një bazë solide për konsensus, sepse të gjitha palët kanë rënë dakord dhe kanë shprehur pranimin e rekomandimeve të Komisionit të Venecias.

Kryetari i Kuvendit vuri gjithashtu në dukje se është e domosdoshme që të gjitha palët të kenë një lexim racional dhe objektiv ndaj opinionit përfundimtar të Komisionit të Venecias. Ai theksoi se për të gjitha çështjet që palët ndajnë qëndrime të ndryshme, duhet t’i adresohen ekspertëve të EURALIS-it dhe OPDAT-it, opinioni i të cilëve duhet të shërbejë si bazë për konsensusin përfundimtar dhe miratimin sa më parë të kësaj reforme madhore për vendin dhe qytetarët shqiptarë.

Z. Meta informoi Ambasadorët, Vlahutin dhe Lu edhe mbi fillimin nga puna të Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore dhe adresimin e të gjitha rekomandimeve të OSBE-ODIHR-it, në mënyrë që zgjedhjet e ardhshme të kryhen në përputhje me standardet me të larta evropiane.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0062811374664307
array(1) { ["section"]=> string(91) "meta-zbardh-takimin-me-ambasadorin-amerikan-donald-lu-cfare-u-tha-ne-biseden-mes-tyre-34462" }