Migjeni dhe Luli i Vocër kthehen me një bust aty ku e kanë vendin…në Pukë

Publikuar tek: kulture-art, më 09:29 19-04-2016 Migjeni dhe Luli i Vocër kthehen me një bust aty ku e kanë vendin…në Pukë

Migjeni rikthehet në një nga qytetet ku punoi për një kohë të gjatë si mësues, por që pati edhe krijimtarinë e tij artistike kushtuar varfërisë dhe skamjes.

Në një ceremoni madhështore, në qytetin e Pukës, në qendër të qytetit u zbulua dje skulptura e Migjenit dhe Lulit të Vocë, punuar mjeshtërisht nga dy qytetarë artistë pukjanë: Ideja e Fran Gjokës dhe punuar nga Ardian Pepa.

Millosh Gjergj Nikolla lindi në qytetin e Shkodrës, dhe i rritur në varfëri, gjatë viteve ’30 prodhoi ndër vargjet më të bukura të kohës, të dedikuara për varfërinë, skamjen, dhe jetën e vështirë të shqiptarëve. Një pjesë të kohës së rinisë, por edhe për të përmirësuar shëndetin e vet, e kaloi në qytetin e Pukës, ku ditën e djeshme, iu vendos edhe busti, në prani të qindra qytetarëve pukjanë.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021898984909058
array(1) { ["section"]=> string(79) "migjeni-dhe-luli-i-vocer-kthehen-me-nje-bust-aty-ku-e-kane-vendin-ne-puke-38049" }