Mijëra besimtarë myslimanë falin namazin e parë të teravive

Publikuar tek: aktualitet, më 23:31 17-06-2015 Mijëra besimtarë myslimanë falin namazin e parë të teravive

Besimtarët myslimanë në të gjithë vendin kanë falur sot namazin e parë të teravive me fillimin e muajit Ramazan.

“Ashtu si në mbarë botën, mijëra besimtarë myslimanë kanë falur sonte teravinë e parë në mbarë xhamitë e Shqipërisë, duke hyrë kështu në atmosferën e Ramazanit”, shkruan Komuniteti Mysliman Shqiptar.

“Namazi i teravive nuk është diçka tjetër përpos dallim dhe respekt ndaj muajit Ramazan, në të cilin kanë ndodhur shumë ngjarje të shënuara, më e rëndësishmja prej të cilave është zbritja e Kuranit Famëlartë, në të cilin lavdërohen ata që e lexojnë dhe nëpërmjet faljes përkujtojnë këtë dhuratë që Allahu dërgoi për njerëzimin mbarë.

Ky namaz si çdo praktikë tjetër fetare bashkon radhët, zbut zemrat, lartëson mendjet, dhe dëshmon unitetin e myslimanëve në këtë muaj mëshire e faljeje”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shpërthim me tritol billbordit të kandidatit të PD-së në Fushë-Krujë
Kanabisi në Lazarat/ Përgjimet çuan në gjyq Gate Mahmutaj, të birin dhe 14 të tjerë »
Article Logic
Execution time: 0.011227130889893
array(1) { ["section"]=> string(65) "mijera-besimtare-myslimane-falin-namazin-e-pare-te-teravive-13875" }