Mijëra fëmijë të Rohingya në kampet e refugjatëve shohin "ferrin në tokë", a kujdeset dikush?

Publikuar tek: bota, më 21:02 20-10-2017 Mijëra fëmijë të Rohingya në kampet e refugjatëve shohin

Mbi 50.000 fëmijë të Rohingya që ikin nga dhuna në Myanmar po shohin "ferrin në tokë" në kampet e refugjatëve të mbipopulluara me baltë dhe me sëmundje në Bangladesh, sipas UNICEF.

Shumë prej fëmijëve janë të vetmuar, të uritur, dhe kanë nevojë për kujdes mjekësor pasi janë në rrezik për t'u kapur dhe trafikuar, tha organizata e ndihmës. Organizatat humanitare, si UNICEF dhe Amnesty International, po paralajmërojnë bashkësinë ndërkombëtare nëse ndihma e mjaftueshme nuk vijnë në gjashtë muajt e ardhshëm, shumë gra të prekura, fëmijët dhe të moshuar do të vdesin.

Që nga fundi i gushtit, më shumë se gjysmë milioni refugjatë Rohingya kanë ikur në Bangladesh pasi shpërtheu dhuna në shtetin Rakhine në Myanmar duke shkaktuar një krizë humanitare në rajon dhe sfida të vazhdueshme për agjencitë e ndihmës.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011977195739746
array(1) { ["section"]=> string(95) "mijera-femije-te-rohingya-ne-kampet-e-refugjateve-shohin-ferrin-ne-toke-a-kujdeset-dikush-96631" }