Mijëra holandezë në protestë kundër masave anti-Covid, kryeministri me tone të ashpra: Dhunë kriminale

Publikuar tek: bota, më 15:37 25-01-2021 Mijëra holandezë në protestë kundër masave anti-Covid, kryeministri me tone të ashpra: Dhunë kriminale

Mijëra protestues në Holandë kanë dalë në rrugë për të protestuar kundër masave të ashpra ant-Covid.

Ndaj protestave policia ka përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë demonstruesit.

Në një deklaratë kryeministri holandez Mark Rutte i ka dënuar trazirat e fundjavës duke i cilësuar madje dhunë kriminale.

“Kjo nuk ka asnjë lidhje me protestën, kjo është dhunë kriminale dhe ne do ta trajtojmë atë si të tillë,” u tha Rutte gazetarëve.

Protestuesit sulmuan policinë dhe i vunë zjarrin makinave dhe biçikletave në rrugë, në shenjë kundërshtie për shtetrrethimin e vendosur të shtunën nga qeveria për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Mediat e huaja bëjnë me dije se 30 persosna janë arrestuar, ndërsa 3,600 persona janë gjobitur.

Kujtojmë që qeveria holandeze ka prezantuar së fundmi masat e reja anti-Covid që kanë të bëjnë me kufizim orari nga ora 21:00 deri më 04:30 dhe kushdo që e shkel do të përballet me një gjobë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « KUJDES, pamje të rënda! Arrestohen 3 infermiere që u filmuan duke dhunuar pacientët me Covid-19 (VIDEO)
Rebelimi i BE: Pas Britanisë së Madhe edhe Italia, Spanja dhe Franca bashkohen në aleancën euroskeptike për të lënë bllokun e Brukselit »
Article Logic
Execution time: 0.013081073760986
array(1) { ["section"]=> string(107) "mijera-holandeze-ne-proteste-kunder-masave-anti-covid-kryeministri-me-tone-te-ashpra-dhune-kriminale-236332" }