Mijëra myslimanë vërshojnë në rrugët e Romës, kundër mbylljes së Xhamive

Publikuar tek: bota, më 21:16 23-10-2016 Mijëra myslimanë vërshojnë në rrugët e Romës, kundër mbylljes së Xhamive

Mijëra myslimanësh të revoltuar janë lutur jashtë Koloseut në Romë, në shenjë proteste ndaj mbylljes së xhamive në kryeqytet. Autoritetet në Romë kanë mbyllur pesë xhami kohët e fundit, por kjo ka sjellë zemërim te besimtarët.

Ata e kanë cilësuar si një goditje ndaj fesë së tyre. Kanë qenë të shumtë ata që morën pjesë në lutjen e së premtes për të kundërshtuar mbylljen.

Xhamitë e vogla u mbyllën, pasi autoritetet i trembeshin faktit se ato mund të shërbeni si qendra për radikalizmin e të rinjve.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Lulja që çel një herë në vit natën dhe vyshket në mëngjes (Foto)
Francë, përplasje të ashpra në xhunglën Kalais »
Article Logic
Execution time: 0.013717889785767
array(1) { ["section"]=> string(77) "mijera-myslimane-vershojne-ne-rruget-e-romes-kunder-mbylljes-se-xhamive-57171" }