Miliarda euro ndihmë për ekonominë, Kosova dhe vendet ballkanike 'kurojnë' plagët e koronavirusit

Publikuar tek: rajon, më 13:30 05-04-2020 Miliarda euro ndihmë për ekonominë, Kosova dhe vendet ballkanike 'kurojnë' plagët e koronavirusit Ilustruese

Qeveritë e vendeve Ballkanike kanë bërë planin e masave si dhe ndarjen e buxhetit përkatës për t'i ardhur në ndihmë ekonomisë, të goditur prej disa javësh nga koronavirusi.

Miliarda euro kanë planifikuar vendet e rajonit për daljen nga kjo situatë, ndërsa Serbia ka planifikuar si ndihmë për biznesin dhe vendin një shumë prej 5.1 miliard eurosh. Siç është bërë me dije, qeveria Kosovare ka planifikuar një shumë prej 200 milion eurosh, si paketë ndihme për biznesin dhe njerëzit në nevojë.

Edhe Maqedonia e Veriut, vend në të cilin jetojnë shumë shqiptarë ka akorduar 600 milion euro nga buxheti i shtetit në kto ditë të vështira. Të treja vendet janë prekur nga virusi vdekjeprurës, ndërsa janë shënuar edhe vdekjet e para. Kështu, miliarda euro janë në dispozicion për këto vende, si një mënyrë për të lehtësuar barrën e rëndë të këtij virusi, që ka 'paralizuar' globin.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0093989372253418
array(1) { ["section"]=> string(101) "miliarda-euro-ndihme-per-ekonomine-kosova-dhe-vendet-ballkanike-kurojne-plaget-e-koronavirusit-201432" }