Miliarderët besojnë se po jetojmë në një stimulim, financojnë shkencëtarët për të na “çliruar”

Publikuar tek: bota, më 18:48 21-05-2017 Miliarderët besojnë se po jetojmë në një stimulim, financojnë shkencëtarët për të na “çliruar”

Disa nga njerëzit me të pasur dhe të pushtetshëm në botë besojnë se ne jetojmë në një stimulim kompjuterik, dhe tani po përpiqen të zbulojnë më shumë.

Të paktën dy miliarderë të teknologjisë në Silicon Valley po sponsorizojnë shkencëtarët në një përpjekje për të çliruar njerëzit nga ky stimulim.

I pyetur rreth kësaj hipoteze, Elon Musk deklaroi rreth nëj vit më parë se ka 1 në 1 miliard shans që të mos jetojmë në një stimulim kompjuterik.

Një nga bankat më të fuqishme në SHBA, Banka e Amerikës, në analizën e saj muajin e kaluar tha se shanset që të jetojmë brenda një stimulimi janë 50 për qind.

Hipoteza me fjalë të thjeshta është se realiteti ynë, gjithçka që ne njohim shohim apo prekim, është e stimuluar nga një njerëzim, apo diçka tjetër, shumë më i avancuar se ne me anë të superkompjuterave.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ky djalë mori një nivelues në aeroplan për të treguar se Toka është e sheshtë
Momenti shokues kur luani i detit tërheq vajzën e vogël nën ujë, shikoni ç’ndodh më pas (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.010481119155884
array(1) { ["section"]=> string(97) "miliarderet-besojne-se-po-jetojme-ne-nje-stimulim-financojne-shkencetaret-per-te-na-cliruar-79448" }