Ministrat e BE-së “pozitivë” për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Publikuar tek: bota, më 16:01 30-08-2019 Ministrat e BE-së “pozitivë” për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut Ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto

Ministri i Jashtëm i Finlandës, Pekka Haavisto thotë se kolegët e tij europianë kanë më tepër pritshmëri për të vijuar drejt bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE.

"Sipas mendimit tim, ka pasur më shumë pritshmëri pozitive që në një moment ne të mund të vazhdojmë bisedimet me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë," tha Haavisto në një konferencë shtypi pas takimit të liderave të BE-së.

Ministrat e Jashtëm të BE u takuan në Helsinki për të diskutuar kryesisht për nisjen e procesit të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, për t’u bërë pjesë e BE-së, një proces që është shtyrë disa herë ndër vite.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013375997543335
array(1) { ["section"]=> string(96) "ministrat-e-be-se-pozitive-per-celjen-e-negociatave-me-shqiperine-dhe-maqedonine-e-veriut-176741" }