Ministrat e vendeve nordike: Rusia kërcënim, po investon për ushtrinë

Publikuar tek: bota, më 16:04 10-04-2015 Ministrat e vendeve nordike: Rusia kërcënim, po investon për ushtrinë

Pesë ministrat e mbrojtjes së Suedisë, Norvegjisë, Finlandës, Danimarkës dhe Islandës kanë firmosur një letër-deklaratë të përbashkët, që do ta botojnë në media, në të cilën shprehin shqetësimin e tyre për investimet  e mëdha që po bën Rusia për ushtrinë e vet.

Evropa veriore duhet të jetë e përgatitur për incidente të mundshme të shkaktuara nga Rusia, thonë ata sipas agjencisë Reuters.

“Duhet të kemi kujdes nga aksionet ruse, jo nga retorika e Kremlinit. Rusia po bënë investime marramendëse në ushtrinë e saj. Liderët rusë e kanë bërë të qartë se ata janë në gjendje të bëjnë çmos në mënyrë që të arrijnë qëllimet e tyre politike, edhe kur ato veprime përfshijnë dhunë dhe shkelje të ligjeve ndërkombëtare. Ushtria ruse po sillen në një mënyrë sfiduese përgjatë kufijve tanë , dhe deri tani kanë ndodhur disa tentim-cënime të kufijve të vendeve baltike”, thuhet në deklaratë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010992050170898
array(1) { ["section"]=> string(72) "ministrat-e-vendeve-nordike-rusia-kercenim-po-investon-per-ushtrine-8374" }