Ministrat e vendeve nordike: Rusia kërcënim, po investon për ushtrinë

Publikuar tek: bota, më 16:04 10-04-2015 Ministrat e vendeve nordike: Rusia kërcënim, po investon për ushtrinë

Pesë ministrat e mbrojtjes së Suedisë, Norvegjisë, Finlandës, Danimarkës dhe Islandës kanë firmosur një letër-deklaratë të përbashkët, që do ta botojnë në media, në të cilën shprehin shqetësimin e tyre për investimet  e mëdha që po bën Rusia për ushtrinë e vet.

Evropa veriore duhet të jetë e përgatitur për incidente të mundshme të shkaktuara nga Rusia, thonë ata sipas agjencisë Reuters.

“Duhet të kemi kujdes nga aksionet ruse, jo nga retorika e Kremlinit. Rusia po bënë investime marramendëse në ushtrinë e saj. Liderët rusë e kanë bërë të qartë se ata janë në gjendje të bëjnë çmos në mënyrë që të arrijnë qëllimet e tyre politike, edhe kur ato veprime përfshijnë dhunë dhe shkelje të ligjeve ndërkombëtare. Ushtria ruse po sillen në një mënyrë sfiduese përgjatë kufijve tanë , dhe deri tani kanë ndodhur disa tentim-cënime të kufijve të vendeve baltike”, thuhet në deklaratë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025542974472046
array(1) { ["section"]=> string(72) "ministrat-e-vendeve-nordike-rusia-kercenim-po-investon-per-ushtrine-8374" }