Ministrat e vendeve të NATO-s mblidhen për të vendosur “fatin” e Afganistanit

Publikuar tek: bota, më 23:47 08-11-2017 Ministrat e vendeve të NATO-s mblidhen për të vendosur “fatin” e Afganistanit

Ministrat e NATO-s, janë mbledhur në Bruksel për të diskutuar fuqizimin e misionit të aleancës në Afganistan dhe riorganizimin e strukturës së tyre komanduese, si përgjigje ndaj kërcënimeve të Rusisë.

Para këtij takimi, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jans Stoltenberg, tha se po planifikojnë të rrisin numrin e trupavë në Afganistan, nga 13.000 në 16.000.

Presidenti amerikan, Donald Trump, kushte paralajmëruar në gusht për strategjinë e re në Afganistan.

“SHBA-ja do të rrisë numrin e ushtarëve dhe më shumë aleatë dhe partnerë po kontribuojnë që të vazhdohet fuqizimi i forcave afgane, në mënyrë që të luftohet terroristët”, ka thënë Stoltenberg, shkruan REL..

Kombet e Bashkuara, NATO dhe partnerët tjerë kanë më shumë se 100.000 trupa në Afganistan, por talibanët kanë vazhduar me kryengritjet e tyre që kur që kur NATO, kishte ndaluar operacionin e tyre në vitin 2014-të.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Donald Trump përkujton ditën e madhe për të dhe lëshon një mesazh për të gjithë kundërshtarët
Panik në Europë, nga qielli mund të bien objekte vdekjeprurëse »
Article Logic
Execution time: 0.010761022567749
array(1) { ["section"]=> string(81) "ministrat-e-vendeve-te-nato-s-mblidhen-per-te-vendosur-fatin-e-afganistanit-98889" }