Ministri gjerman De Maziere: Zona Shengen në rrezik nga azilkërkuesit

Publikuar tek: bota, më 16:38 21-08-2015 Ministri gjerman De Maziere: Zona Shengen në rrezik nga azilkërkuesit

Ministri i Brendshëm gjerman Thomas de Maiziere ka thënë se lëvizja e lirë rrezikohet nga fluksi i lartë i azilkërkuesve.

Gjatë një interviste për BBC, De Maziere tha se e ka mbështetur marrëveshjen e Shengenit për levizjen e lirë por ajo sot është në rrezik për shkak të fluksit të lartë të emigrantëve ilegalë. Ministri gjerman gjithashtu u shpreh se Anglia duhe të pranojë më shumë emigrantë.

“Sigurisht që Britania e Madhe ka një rol më të veçantë se nuk është pjesë e Shengen, por të gjitha vendet e Bashkimit Europian duhet të bëhen të vetëdijshëm për problemin e emigrantvëe”, tha ai.

Shengeni përbëhet nga 26 vende europiane të cilat kanë rrëzuar kontrollet e doganave dhe njehësuar rregullat për azil.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013134002685547
array(1) { ["section"]=> string(74) "ministri-gjerman-de-maziere-zona-shengen-ne-rrezik-nga-azilkerkuesit-18882" }