Ministri i Brendshëm gjerman Seehofer: Të gatshëm të marrim një pjesë të emigrantëve të shpëtuar nga Italia

Publikuar tek: bota, më 23:49 13-09-2019 Ministri i Brendshëm gjerman Seehofer: Të gatshëm të marrim një pjesë të emigrantëve të shpëtuar nga Italia Ministri i Brendshëm gjerman Horst Seehofer

Ministri i Brendshëm gjerman Horst Seehofer u shpreh ditën e sotme se vendi i tij është i gatshëm të marrë 1/4 e migrantëve që arrijnë në Itali nga deti.

Ky vendim i Gjermanisë, është konsideruar nga mediat atje si një gjest i vullnetit të mirë për fqinjin jugor përpara bisedimeve të BE-së për emigrimin, që do të zhvillohet këtë muaj.

Vendet e Bashkimit Evropian duan të arrijnë një marrëveshje të përkohshme për ndarjen e kujdesit për migrantët që arrijnë në brigjet e bllokut kur ministrat e brendshëm të takohen në Maltë në 23 shtator.

 "Nëse gjithçka që është rënë dakord qëndron, ne do të mund të merrnim 25% të njerëzve të shpëtuar në det dhe të cilët përfundojnë në Itali," i tha Seehofer gazetës Sueddeutsche.

Italia dhe Greqia janë ankuar prej kohësh për mungesën e një zgjidhjeje të BE për ardhjet e emigrantëve.

Përpjekjet e BE-së për krijimin e një sistemi të kuotave kanë qenë të pasuksesshme, duke përmbushur rezistencën e ashpër nga shtetet lindore.

Rritja e numrit të emigrantëve që mbërritën nga deti gjatë muajve të verës kishte tensionuar marrëdhëniet midis shteteve të BE-së dhe anëtarit të saj Italisë.

 Ish-ministri Matteo Salvini mbylli portet e Italisë.

"Unë kam thënë gjithmonë që politika jonë e imigracionit të jetë humane," shtoi Seehofer. "Ne nuk do të lejojmë askënd të mbytet."

Një qeveri e re italiane e betuar javën e kaluar ka premtuar të ndryshojë zgjidhjet për shpëtimet e anijeve.

Të enjten Italia tha se kishte bërë një marrëveshje me vendet e BE për të shpërndarë migrantët në anijet e bamirësisë në detin Mesdhe.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013030052185059
array(1) { ["section"]=> string(113) "ministri-i-brendshem-gjerman-seehofer-te-gatshem-te-marrim-nje-pjese-te-emigranteve-te-shpetuar-nga-italia-178368" }