Ministri i brendshëm gjerman: Të ndalohet ferexheja në ambientet publike

Publikuar tek: bota, më 14:32 19-08-2016 Ministri i brendshëm gjerman: Të ndalohet ferexheja në ambientet publike

Ministri i brendshëm gjerman, Thomas de Maiziere, ka bërë thirrje sot që të bëhet një ndalesë e pjesshme për mbulesën e grave myslimane.

“Ne i bëjmë thirrje çdokujt që të dalë me fytyrë zbuluar, ferexheja nuk shkon me shoqërinë gjermane” ka thënë ministri.

Propozimi i bërë nga ministri ndalon secilën grua që të mbulohet në shkolla, universitet, kopshte, në administrata publike dhe gjatë kohës që drejtojnë makinën.

Por ky propozim i Maiziere kërkon edhe miratimin parlamentar në mënyrë që të bëhet ligj.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031396150588989
array(1) { ["section"]=> string(77) "ministri-i-brendshem-gjerman-te-ndalohet-ferexheja-ne-ambientet-publike-50243" }