Ministri i Jashtëm gjerman, kërcënon Turqinë: Sa të jetë Erdogan, harrojeni Europën

Publikuar tek: bota, më 18:39 25-08-2017 Ministri i Jashtëm gjerman, kërcënon Turqinë: Sa të jetë Erdogan, harrojeni Europën

Marrëdhëniet mes Turqisë dhe Gjermanisë vijojnë të përkeqsohen, këtë herë është ministri i Jashtëm i Gjermanisë Sigmar Gabriel, i cili e ka bërë të qartë se Turqia nuk do të jetë pjesë e BE-së për sa kohë do të udhëhiqet nga Rexhep Tajip Erdogan.

 “Është e qartë që në gjendjen në të cilën ndodhet sot, Turqia nuk do të bëhet kurrë pjesë e Bashkimit Evropian”, tha Gabriel.

Në intervistën e dhënë për “Bild”, Gabriel pranoi se marrëdhëniet mes Gjermanisë dhe Turqisë janë përkeqësuar.

“Kjo nuk vjen pasi ne nuk e duam Turqinë në BE, por sepse me Erdoganin në krye qeverisja e Turqisë po i largohet gjithnjë e më tepër parimeve Evropiane”, tha ai.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rrufeja godet një qendër tregtare botërore, pamjet spektakolare
Dalin pamjet: Si u kapën spiunët e Koresë së Veriut duke vjedhur planet e raketave në Ukrainë »
Article Logic
Execution time: 0.013540983200073
array(1) { ["section"]=> string(86) "ministri-i-jashtem-gjerman-kercenon-turqine-sa-te-jete-erdogan-harrojeni-europen-90197" }