Ministria e Drejtësisë lyhet me “gjak”, protestë në Tiranë kundër dhunës ndaj grave

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:31 05-09-2017 Ministria e Drejtësisë lyhet me “gjak”, protestë në Tiranë kundër dhunës ndaj grave

Ka nisur dje rreth orës 18:00 protesta e shoqërisë civile kundër dhunës ndaj grave dhe dhunës në familje, protestë kjo e nxitur nga vrasja e gjykatëses Fildes Hafizi nga ish-bashkëshorti i saj.

Gra, vajza por edhe djem të shumtë janë mbledhur fillimisht përpara godinës së Ministrisë së Drejtësisë ku në mënyrë simbolike kanë spërkatur me bojë të kuqe muret e ndërtesës.

Me pankarta “Kërkohet Drejtësi” dhe tollumbace të zeza që simbolizojnë jetët e humbura të grave, protestuesit kanë nisur marshimin drejt Parlamentit të Shqipërisë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Heronjtë e heshtur të monumenteve të kulturës shqiptare
Anëtarja e Vettingut ka mbaruar Juridikun me 5-a, newsbomb.al zbulon listën e notave »
Article Logic
Execution time: 0.011340141296387
array(1) { ["section"]=> string(86) "ministria-e-drejtesise-lyhet-me-gjak-proteste-ne-tirane-kunder-dhunes-ndaj-grave-91189" }