Ministria e Jashtme e Francës reagon për arrestimin e Haradinajt: Nuk ka dimensione politike

Publikuar tek: bota, më 16:27 09-01-2017 Ministria e Jashtme e Francës reagon për arrestimin e Haradinajt: Nuk ka dimensione politike

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Francës, Romain Nadal, tha të hënën në Paris se “veprimi ligjor ndaj Ramush Haradinajt nuk ka dimensione politike”.

Ai tha se procedurat që po zhvillohen ndaj Ramush Haradinajt janë çështje ligjore, të nisura mbi bazën e kërkesës së Interpolit.Zëdhënësi Nadal tha në një konferencë me gazetarë se ky rast nuk e ndryshon politikën e vazhdueshme të Francës dhe mbështetjen e saj për pajtimin në rajon si dhe vazhdimin e dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, raporton KosovaPress.

Ai tha se autoritetet gjyqësore në Francë janë marrë me çështjen në mënyrë të kujdesshme dhe se procedurat tani janë çështje të autoriteteve të drejtësisë.

“Franca është ndër vendet e para që e ka njohur pavarësinë e Kosovës dhe ka marrëdhënie të afërta dhe miqësore me të”, tha zëdhënësi Nadal gjatë konferencës me gazetarë.

Nadal tha se Ramush Haradinaj u arrestua më 4 janar  në aeroportin e Basel-Mulhouse mbi bazën e një kërkese për arrest të përkohshëm të lëshuar nga Interpoli dhe u zbatua në mënyrë automatike, në përputhje me angazhimet ndërkombëtare të Francës.

Ndalimi i Ramush Haradinajt në Francë u bë mbi bazën e një fletarresti të autoriteteve të Serbisë, që daton nga viti 2004, me të cilin akuzohet për krime lufte në Kosovë në periudhën e viteve 1998-1999.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 16 të arrestuar në Paris për grabitjen e Kim Kardashian, policia: Çfarë na drejtoi për te autorët
Biondja seksi futet në dyqan me sëpatë dhe nis të masakrojë klientët (Video, pamje të rënda) »
Article Logic
Execution time: 0.010696887969971
array(1) { ["section"]=> string(97) "ministria-e-jashtme-e-frances-reagon-per-arrestimin-e-haradinajt-nuk-ka-dimensione-politike-65039" }