Ministria e Jashtme hap arkivat për publikun, bëhen publike dokumentat e viteve 1912-1990

Publikuar tek: aktualitet, më 22:49 27-07-2015 Ministria e Jashtme hap arkivat për publikun, bëhen publike dokumentat e viteve 1912-1990

Ministria e Jashtme ka hapur për arkivën e saj për periudhën 1912-1990 për çdo të interesuar vendas apo të huaj.

Ministria e Punëve të Jashtme  administron   pasurinë dokumentare arkivore të krijuar nga shërbimi i jashtëm shqiptar që nga krijimi i shtetit modern shqiptar në 1912 e në vazhdim. Shfrytëzimi i këtij fondi dokumentar bazohet në Ligjin nr.9154, dt.6.11.2003 “Për Arkivat”.  Sipas nenit 61, pika 2, të  këtij ligji, dokumentet që administrohen në institucionet arkivore shtetërore, jepen për shfrytëzim pasi kanë kaluar 25 vjet nga data e krijimit të tyre.

MPJ ka njoftuar se studimi i dokumentacionit arkivor kryhet në Sallën e Studimit pranë Drejtorisë së Arkivit Historik dhe Dokumentacionit ku janë të vlefshëm edhe katalogët informues rreth fondeve dokumentare.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rëndohet bilanci i personave të përfshirë në aksidentin e Rrëshenit, raportohet për 10 të plagosur
Testimi i infermierëve, rezultatet dalin në muajin shtator »
Article Logic
Execution time: 0.011160850524902
array(1) { ["section"]=> string(94) "ministria-e-jashtme-hap-arkivat-per-publikun-behen-publike-dokumentat-e-viteve-1912-1990-17126" }