Ministria nxjerr shifrat e fundit: Ka rritje të LARTË të rasteve të reja dhe viktimave në 24 orë

Publikuar tek: aktualitet, më 16:22 22-01-2021 Ministria nxjerr shifrat e fundit: Ka rritje të LARTË të rasteve të reja dhe viktimave në 24 orë Foto arkive

Ministria e Shëndetësisë njofton qytetarët lidhur me situatën e COVID-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë. Janë kryer 3314 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 739 qytetarë.  Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

251 raste në Tiranë, 39 në Durrës, 35 në Vlorë, 34 në Lushnje, 30 në Elbasan, 27 në Lezhë, 22 në Krujë, 20 në Fier, nga 19 raste në Kavajë, Kamëz, 18 në Shkodër, nga 15 raste në Kukës, Himarë, nga 14 raste në Berat, Shijak, nga 11 raste në Mallakastër, Ura Vajgurore, Dibër, nga 10 raste në Kurbin, Mirditë, nga 9 raste në Mallakastër, Prrenjas, 8 në Gjirokastër, 7 në Vorë, nga 6 raste në Sarandë, Divjakë, Gramsh, nga 5 raste në Malësi e Madhe, Skrapar, nga 4 raste në Pukë, Vau i Dejës, Bulqizë, Peqin, Kuçovë, nga 3 raste në Korçë, Mat, Pogradec, Tepelenë, Patos, nga 2 raste në Has, Rrogozhinë, Delvinë, Belsh, Maliq, Cerrik, nga 1 rast në Përmet, Selenicë, Roskovec, Klos, Poliçan, Dropull.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 7 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. Katër qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Dibra, 1 qytetar nga Mati, 1 qytetar nga Kavaja, të moshave 59- 75 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 469 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 42,895 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 274 pacientë, 23 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (22 Janar 2021)

Raste të reja ditore        739

Të shëruar në 24 orë     469

Të shtruar në spitale     274

Humbje jete në 24 orë   7

Testime ditore              3314

Testime totale            327,774

Raste pozitive             70,655

Raste të shëruara         42,895

Raste Aktive                26,457

Humbje jete                 1303

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 15452

Fier                  1974

Durrës             1494

Shkodër           1351

Elbasan            1103

Vlorë   1021

Lezhë   990

Korçë               882

Berat  807

Gjirokastër 512

Dibër  483

Kukës   388

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përplasen dy makina në aksin rrugor Vlorë-Orikum, 51-vjeçari dërgohet me urgjencë në spital
Grabitën më shumë se 17 shtëpi, kapen tre 'skifterët' në Itali, tre ditë para se të ktheheshin në Shqipëri kishin shkuar te berberi për...(DETAJET) »
Article Logic
Execution time: 0.011852025985718
array(1) { ["section"]=> string(112) "ministria-nxjerr-shifrat-e-fundit-ka-rritje-te-larte-te-rasteve-te-reja-dhe-viktimave-ne-24-oret-e-fundit-235985" }