Ministria publikon shifrat e fundit: Ulen testimet dhe rastet e reja pozitive, 4 persona humbin jetën, më i riu 39 vjeç...

Publikuar tek: aktualitet, më 16:47 18-01-2021 Ministria publikon shifrat e fundit: Ulen testimet dhe rastet e reja pozitive, 4 persona humbin jetën, më i riu 39 vjeç...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka bërë me dije shifrat e fundit sa i takon situatës së koronavirusit në vendin tonë.

Në 24 orët e fundit janë kryer 2343 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 292 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

97 raste në Tiranë, 22 raste në Fier, 19 raste në Vlorë, 16 raste në Lushnje, 11 raste në Durrës dhe Lezhë, 10 raste në Kamëz, 9 raste në Elbasan, 8 raste në Berat, 7 raste në Kavajë, 6 raste në Shkodër, 5 raste në Tropojë, Sarandë, Delvinë, Prrenjas, 4 raste në Kurbin, Rrogozhinë, Mallakastër, Tepelenë, Divjakë, Gramsh, 3 raste në Krujë, Mirditë, Librazhd, Gjirokastër, Malësi e Madhe, Bulqizë, 2 raste në Mat, Përmet, Dibër, Kuçovë, 1 rast në Korçë, Has, Pukë, Skrapar, Poliçan, Këlcyrë.

Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve 4 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19: 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Rrogozhina, 1 qytetar nga Mirdita të moshave 39-66 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 417 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 40,870 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 282 pacientë, 25 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (18 Janar 2021)

Raste të reja ditore        292

Të shëruar në 24 orë     417

Të shtruar në spitale     282

Humbje jete në 24 orë   4

Testime ditore              2343

Testime totale            315,531

Raste pozitive             67,982

Raste të shëruara       40,870

Raste Aktive                25,831

Humbje jete                 1281

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 14976

Fier                  1947

Durrës             1427

Shkodër           1356

Vlorë   1032

Elbasan            1025

Lezhë   1013

Korçë               871

Berat  811

Dibër  499

Gjirokastër 486

Kukës   388

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shqipëria dhe Greqia marrëveshje për luftën kundër krimit ndërkufitar, krijohet qendra e kontaktit në Kakavijë
Studimi BEFASUES: Ekstraktet e kanabisit mund të zvogëlojnë rrezikun e vdekjes nga Covid-19 »
Article Logic
Execution time: 0.013066053390503
array(1) { ["section"]=> string(122) "ministria-publikon-shifrat-e-fundit-ulen-testime-dhe-rastet-e-reja-pozitive-4-persona-humbin-jeten-me-i-riu-39-vjec-235466" }