Ministrja Ekonomi publikon shifrat e turistëve të ardhur në Shqipëri nga pikat kufitare ajrore dhe tokësor

Publikuar tek: ekonomi, më 19:42 21-08-2016 Ministrja Ekonomi publikon shifrat e turistëve të ardhur në Shqipëri nga pikat kufitare ajrore dhe tokësor

Ministrja e Ekonomisë, Milva Ekonomi ka publikuar disa shifra përsa i përket turistëve të ardhur në Shqipëri gjatë gjatë periudhës 1 Qershor deri më 15 Gusht 2016 në pikat kufitare ujore dhe tokësore.

Sipas statistikave nga Drejtoria e Përgjithshme e Kufirit rezulton të ketë 23,6% më shumë vizitorë të huaj të mbërritur nē pikat kufitare tokësore gjatë këtij sezoni.

Ndërsa përsa i përket turstëve të mbërritur nga pikat kufitare ujore, rezulton që të ketë 24% më shumë vizitorë shtetas të huaj që erdhën në pikat kufitare ujore gjatë këtij sezoni.

 Sipas ministres në pikën kufitare Qaf Morinë, ka 42.5% më shumë vizitorë shtetas të huaj. Në Morinë 40% më shumë se vjet, 38% mē shumë vizitorë shtetas të huaj se në 2015 në Hanin e Hotit.

 Ndërsa për portet Vlorë dhe Sarandë janë 18% më shumë. 

milva_ekonomi.png

milva_ekonomi_ujore.png

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021260976791382
array(1) { ["section"]=> string(112) "ministrja-ekonomi-publikon-shifrat-e-turisteve-te-ardhur-ne-shqiperi-nga-pikat-kufitare-ajrore-dhe-tokesor-50437" }