Ministrja Manastirliu: Tre kandidatë potencial për vaksinën kundër Covid-it, ja sa është ngarkesa e parë që do vijë në Shqipëri

Publikuar tek: aktualitet, më 21:37 26-11-2020 Ministrja Manastirliu: Tre kandidatë potencial për vaksinën kundër Covid-it, ja sa është ngarkesa e parë që do vijë në Shqipëri Ogerta Manastirliu

Ministrja e Shëndetësisë. Ogerta Manastirliu ka zbuluar numrin e ngarkesës së parë të vaksinës kundër Covid-19 në vendin tonë.  

Në një lidhje me "Skype" në emisionin Opinion, Manastirliu ka pohuar se vendi ynë është në garë për të marrë vaksina nga 3 kompani farmauceutike, teksa ka shtuar se janë parapaguar doza vaksinash për rreth 570 mijë qytetarë.

"Qeveria shqiptare ashtu siç e kemi bërë të ditur është angazhuar financiarisht duke parapaguar për rreth 20% të popullatës ose 570 mijë qytetarë doza të vaksinës që zotërohen nga Kovaksi. Qeveria shqiptare duke bërë parapagimin ka hyrë në dritaren e parë për tu pajisur me vaksinën. Janë 3 kandidatë potencial që mund të vijë tek ne AstraZeneca, është Sanofi dhe është edhe Novavax. Vlerësohen disa etapa. Jemi në momentet e para të negociatave për të qënë në dritaren e parë të pajisjes me vaksinën. E para nuk bëhet fjalë për dozat, pasi të parët që do të targëtohen janë grupet e rriskuara, duke nisur nga shërbimi shëndetësor, mësuesit, policët," tha Manastirliu.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Të gjithë në banesa brenda Vitit të Ri’, gazetarja i kujton premtimin e pambajtur të Ramës pas tërmetit, Shkreli: Brenda vitit do përfundojnë 1000 banesa
Gazetarja sjell rastin e familjes që jeton në kontenier, zv.ministri Shkreli përplaset me aktivistin: Ka njerëz që jetojnë më keq se këta... »
Article Logic
Execution time: 0.012574195861816
array(1) { ["section"]=> string(132) "ministrja-manastirliu-tre-kandidate-potencial-per-vaksinen-kunder-covid-it-ja-sa-eshte-ngarkesa-e-pare-qe-do-vije-ne-shqiperi-229257" }