Miratohet ligji në Parlament, ky është shteti i parë në Azi që legalizon martesat e së njëjtës gjini

Publikuar tek: bota, më 09:13 17-05-2019 Miratohet ligji në Parlament, ky është shteti i parë në Azi që legalizon martesat e së njëjtës gjini

Parlamenti i Tajvanit ka miratuar ligjin për martesat të së njëjtës gjini. Kështu Tajvani është i pari shtet në Azi që ka legalizuar martesën e të njëjtit seks pas një votimi të premten.

Në vitin 2017, gjykata kushtetuese vendosi që çiftet e të njëjtit seks kishin të drejtë të martoheshin ligjërisht.

Parlamentit iu dha një afat kohor prej dy vjetësh dhe iu kërkua të kalonin ndryshimet deri më 24 maj.

Ndërkohë, qindra mbështetës u mblodhën jashtë ndërtesës në kryeqytetin e Taipei për të pritur vendimin historik.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011801958084106
array(1) { ["section"]=> string(106) "miratohet-ligji-ne-parlament-ky-eshte-shteti-i-pare-ne-azi-qe-legalizon-martesat-e-se-njejtes-gjini-164652" }