Mitropolia e Korçës, si ka qenë dhe si është. Kërkohet kthimi i saj në identitet

Publikuar tek: kulture-art, më 16:22 30-03-2017 Mitropolia e Korçës, si ka qenë dhe si është. Kërkohet kthimi i saj në identitet

Pas largimit të objekteve të Muzeut Kombëtar të Artit Mesjetar nga godina e kishës së Burimit Jetëdhënës ose Mitropolisë, klerikët e kishës ortodokse në Korçë synojnë kthimin e saj në identitet.

Kisha e Mitropolisë në Korçë e cila daton nga vitet 1700 ka qenë një ndër kishat më të bukura e me arkitekturë të vecantë.

Kryesekretari i Mitropolisë, At Mihal Sonellari tregon historinë e kësaj kishe,  duke u shprehur se ka ardhur koha që ajo të kthehet në identitet.

At Mihal Sonellari thotë se edhe me parë kisha e Mitropolisë është ndërtuar e rikonstruktuar me kontributin e komunitetit, ndërkohë që edhe tani ai shpreson se do të jetë sërish komuniteti i cili do të bëjë të mundur kthimin në identitet të kësaj kishe.

m2.jpg

m1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0073521137237549
array(1) { ["section"]=> string(84) "mitropolia-e-korces-si-ka-qene-dhe-si-eshte-kerkohet-kthimi-i-saj-ne-identitet-73610" }