Mjekët i dhanë vogëlushit 3 muaj jetë deri në gjetjen e një dhuruesi, mbi 4855 njerëz shkojnë për ta ndihmuar

Publikuar tek: bota, më 14:59 04-03-2019 Mjekët i dhanë vogëlushit 3 muaj jetë deri në gjetjen e një dhuruesi, mbi 4855 njerëz shkojnë për ta ndihmuar

4855 njerëz kanë pritur me orë të tëra në shi për ti ardhur në ndihmë një vogëlushi 5-vjeçar, i quajtur Oscar i cili ka një sëmundje të rrallë leuçemie.

Prindërit e tij i kanë bërë kërkesë njerëzve që të ndihmojnë pasi doktorët i thanë se djali i tyre ka më pak se 3 muaj kohë jetë derisa ata të gjenin një person që të mund t’i dhuronte qeliza staminale.

Leucemia është një semundjë agresive kanceri e cila shkatërron prodhimin e qelizave të mbrojtjes së organizmit ndaj mikrobeve. 5 vjeçari që u diagnostikua me këtë sëmundje të rrallë para 1 viti, deri tani ka bërë kimioterapi por do i duhet një trajtim më instensiv dhe për këtë gjë i duhet dikush që të mund t’i dhurojë qeliza staminale pasi nuk i mjaftojnë.

53731933_1149931728511962_6806275252822212608_n.png

53020320_2137611532998838_9053873901297205248_n.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012414932250977
array(1) { ["section"]=> string(115) "mjeket-i-dhane-vogelushit-3-muaj-jete-deri-ne-gjetjen-e-nje-dhuruesi-mbi-4855-njerez-shkojne-per-ta-ndihmuar-155108" }