Mjekët kërkojnë dorëheqjen e Beqajt pas dështimit të testimit

Publikuar tek: aktualitet, më 18:18 25-02-2015 Mjekët kërkojnë dorëheqjen e Beqajt pas dështimit të testimit

“Dorëhiqu”. Kjo është kërkesa e mjekëve pas rrëzimit që Gjykata Administrative i bëri sot testimit të infermierëve, nismë e mbështetur fort nga ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj.

Mjekja dhe pedagogia Anika Dokle ka kërkuar dorëheqjen e ministrit Beqaj, pasi siç shprehet ajo ministrit i mungon morali për të drejtuar bluzat e bardha dhe ka precedent të konfliktit me ligjin.

“Nuk ke moral të drejtosh bluzat e bardha! Nuk e ke patur që ditën e pareë pasi ke precedentë të rëndëesishëm të konfliktit me ligjin. Tentativa jote antiligjore për t'i vënë në rresht bluzat e bardha, sapo mori dërrmën e parë. Nuk e bën dot ti me "sojin" që ke zgjedhur ta bësh fotografimin e nivelit të bluzave të bardha”, shkruan Dokle

Dokle shkruan më tej se barrën e shëndetësisë e mbajnë mjekët që u shërbejnë pacientëve në kushtet e mjerimit dhe jo ministri me shefat e tij.

“Barrën në shëndetësi nuk e mban as ti, as "shefat" e tu, as "pulat" e tua!! E mbajnë mjekët e ndershëm dhe të devotshëm që ditë dhe natë u shërbejnë me vetëmohim në kushte mjerimi pacientëve. Ju, "soji" juaj, vetëm e milni atë si një lope! Ik, sa nuk është vone”, shkruan në postimin e saj mjekja.

Mjekët kishin kërkuar edhe më parë nëpërmjet firmosjes së një peticioni shkarkimin e ministrit Beqaj, pas vendimit të marrë për testimin e mjekëve në të gjithë Shqipërinë.

Gjykata Administrative ka vendosur sot pezullimin e testimit për infermierët deri në gjykimin e çështjes në themel.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rekrutonin besimtarë/ 9 persona, mes tyre 2 imamë dërgohen për gjykim nga Prokuroria
Ekstradohet nga Italia 47 vjecari i akuzuar për shfrytëzim prostitucioni »
Article Logic
Execution time: 0.011247158050537
array(1) { ["section"]=> string(66) "mjeket-kerkojne-doreheqjen-e-beqajt-pas-deshtimit-te-testimit-4429" }