Mjekët protestë para Kryeministrisë: Qeveria presion ndaj nesh, nuk do ndalemi

Publikuar tek: aktualitet, më 11:40 25-02-2015 Mjekët protestë para Kryeministrisë: Qeveria presion ndaj nesh, nuk do ndalemi

Mjekët dhe infermierët janë grumbulluar para Kryeministrisë për të protestuar sërish për testimin dhe të drejtat e tyre.

Ata akuzojnë drejtpërdrejt qeverinë se është duke i ushtruar presion bluzave të bardha për mos zhvillimin e protestës. Mjekët dhe infermierët pohuan para medias se nuk janë kundër testimit por kundër paligjshmërisë në mënyrën se si ai po kryet, pasi sipas tyre, ky është një tagër që nuk i takon ministrisë së Shëndetësisë por ministrisë së Arsimit.

“Papërgjegjshmëria ështe në kuatat maksimale, ministria e Shëndetësisë  po merr tagrin ligjor të ministrisë së Arsimit dhe po thyen autonominë profesionale si dhe ligjet e vendit’, tha një nga mjekët protestues.

Bluzat e bardha shpjeguan se u mblodhën para Kryeministrisë për t’i dhënë një mesazh kryeministrit Rama se protestat do vazhdojnë edhe pse presionet e shtetit  për mos vazhduar protestën, sipas tyre, janë maksimale.

Protesta janë duke u zhvilluar edhe në ambjentet e QSUT-së dhe qendrave të tjera spitalore.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Për Alpet shqiptare, do të kërkohen fonde nga BE
Në Lezhë gabitet një shtëpi, në Pogradec pronari dyqanit plagoset nga grabitësit »
Article Logic
Execution time: 0.011782169342041
array(1) { ["section"]=> string(81) "mjeket-proteste-para-kryeministrise-qeveria-presion-ndaj-nesh-nuk-do-ndalemi-4387" }