Mjekët tanë në Itali, një gjest shumë i bukur, por kryeministri mund të evitonte pasin për  kundërshtarët e Bashkimit Europian

Publikuar tek: analiza-komente, më 08:17 31-03-2020 Mjekët tanë në Itali, një gjest shumë i bukur, por kryeministri mund të evitonte pasin për  kundërshtarët e Bashkimit Europian Politikani dhe gazetari Prec Zogaj

Nga Preç Zogaj

Dergimi i nje ekipi mjekesh  e infermieresh  shqiptare ne Itali eshte nje gjest shume i bukur ndaj nje vendi shume te dashur per ne.

U preka shume kur  i pashe, me emocionoi ajo pjese e fjales se kryeministrit Rama  qe kishte te bente me kujtesen.

Nuk e harrojme kurre bujarine e Italise dhe  italianeve  ne vitet e eksodeve masive nga Shqiperia.As te  Greqise dhe grekeve.Fqinjesia me keto vende-djepe te dy  kulturave  dhe civilizimeve te medha eshte nje aset dhe nje adrese fatlume per ne.

Me dore ne zemer dhe me  heshtjen  qe nuk gjen fjale per te nderuar  disa vepra te rralla fisnikerie e respekti,  kemi shprehur mirenjohjen tone per kete Itali te cuditshme qe shpenzon e shpenzon prej shume e shume kohesh per gjuhen  dhe kulturen e komunitetit arberesh; qe u ka krijuar kushtet dhe mundesite mijera shqiptareve te jetojne me dinjitet, te ecin perpara, te shquhen, te promovohen pa paragjykime  rraciale si mjeke, si biologe, si  artiste, si sportiste e tjere e tjere ne eliten italiane. 

Lista e miradive nga Apeninet eshte e gjate dhe fundja cfare kemi mundur te bejme ne me shume se sa ta duam me shpirt Italine,  te mesojme gjuhen e saj  te cilen e flasim masivisht si nje lloj dialekti shqiptar te italishtes , te jemi ne shumice tifoze  te kombetares se kalter, ta kemi ne vendin  e pare te shkembimve tregetare, te duam dhe te respektojme si njerez te shtepise italianet qe jetojne,  punojne, studiojne ne Shqiperi...Mund tu kishim krijuar me shume akses ne sektoret strategjike  dhe me shume lehtesira konkrete per te investuar, por edhe me kaq sa kemi bere mire jemi,ne fund te fundit  keto ceshtje i zgjidhin tregjet, konkurenca.

Me tej,u mbetet bashkatdhetare tane ne Itali, komunitet i madh prej gjysem milioni, te kthejne sa te munden, me pune dhe qytetari,  borxhin e madh qe ndjejme te gjjthe per Italine.

Ky gjesti me 30 mjeke ngriti nga vendi nje histori dhe zbuloi precipitime te reja ne marredheniet  mes dy vendeve qe kishin  nevoje te emertoheshin.

 I lumte atij qe e mendoi, nderin per tridhjete mjeket,qe u bashkohen dhjetra e qindra mjekeve e infermiereve shqiptaro-italiane ne frontin italian  te luftes kunder koronavurusit.

Do kisha preferuar me pak mbulim politik, sic pashe se beri Kina me ekipin e mjekeve qe dergoi ne Itali..Rama e ka natyre  trajtimin si operacione imazhi te.ngjarjeve dhe gjetjeve te veta..Le ta kete. Vetem mire kemi kur fale tyre  na  permendin, na konsiderojne,na lavderojme.Nuk kemi shume mjete per te hyre herpashere ne xhiron  boterore te lajmeve te mira. Fundja, mjaft qe u ndien krenare para miqve dhe fqinjeve te tyre italiane emigrantet tane ne Itali.

Rama ka studiuar per pikture.Ai  ka lexuar ose degjuar per shprehjen e famshme te Mikelanxhos  qe thoshte me nenqeshjen e te zotit te punes se vepra e artit eshte nje gje e thjeshte."Hiq pjeset e teperta nga blloku i mermerit".

Ky eshte parimi i sensit te mases prej nga del harmonia.

E thjeshte per mjeshtrat, per askend tjeter.

Ne jete veprojme ligjet e korelacionit.Cfare eshte e vertete per artin, eshte edhe per politiken.

Morali i fabules  ne lidhje me  gjetjet e bukura te Rames, perfshire  ngjarjen e mjekeve,  eshte ky: Rama rrembehet nga gjetja dhe  qellon te kaloje masen.Ne fjalimin para mjekeve nuk u mjaftua me frazat e bukura per kujtesen dhe solidaritetin, por i lejoi vetes  te fliste per vende qe i kane kthyer shpinen Italise, duke prekur nervin e zbuluar te debateve qe po zhvillohen se fundi atje midis  populisteve  anti BE ne  opozite dhe europianisteve ne qeveri   te kapur  ne befasi nga virulenca e koronavirusit.

Po c'pune ka kryeministri i Shqiperise se vogel te futet ne  temen e marredhenieve  mes shteteve anetare te BE?

 Dikush ose shumkush eshte duke nenqeshur me ironi .

Pastaj ku e dime ne kush po ia kthen shpinen Italise? Vendet jane te gjjtha, kush me shume e kush me pak ne lufte, por BE  eshte ne kembe dhe pergjigja solidare per perballimin e kostove te krizes sot dhe rimekembjen e ekonomike neser eshte pjese e planeve te saj- e bejne te qarte cdo dite figurat  me eminente te Unionit dhe shteteve.

Eshte gjeja me e gabuar qe  ndersa bejme nje gjest solidariteti me tridhjete mjeke  ndaj Italise.  te provokojme me sentenca qe nuk jane  ne fakultetet  e nje vendi te vogel jo anetar vendet e familjes europiane. Aq me shume kur sapo kemi marre hapjen e negociatave. Ne e duam shume Italine, perjetojme duke mbajtur frymen cdo pasdite ne oren 18  bilancin e saj te jeteve te shuara, gezohemi me renien e numrit te te infektuarve.Por nuk ka dyshim se vendet me te cilet ajo ndan mijera vite histori dhe qyteterim, sikurse ndan themelimin dhe rrjtjen e BE -se, jane ne nje lidhje te forte jete dhe solidariteti me njera tjetren. Italia nuk mund braktiset.Ajo eshte vete Europa.

Shprehjet e  pavend  vetem u hapin  gojen politikaneve ne kerkim te alibive per te avancuar axhenden e tyre antieuropane, sic u pa qarte ne deklaratat e kryetarit te Lega Nord, Mateo Salvini, qe duke u ekzaktuar nga fjalet e Rames, kerkoi nisjen menjehere pas kapercimit te pandemise te procedurave per daljen e Italise nga Europa!!!

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0090980529785156
array(1) { ["section"]=> string(130) "mjeket-tane-ne-itali-nje-gjest-shume-i-bukur-por-kryeministri-mund-te-evitonte-pasin-per-kundershtaret-e-bashkimit-europian-200722" }