Mjekja shqiptare me koronavirus në Itali: Nuk është si një grip i thjeshtë, m'u shtua dhimbja e kokës dhe humba ndjesinë e aromës

Publikuar tek: aktualitet, më 23:01 26-03-2020 Mjekja shqiptare me koronavirus në Itali: Nuk është si një grip i thjeshtë, m'u shtua dhimbja e kokës dhe humba ndjesinë e aromës Mjekja Blerina Resuli

Nga Roma, mjekja onkologe Blerina Resuli ka treguar përvojën e saj me virusin Covid-19.

 

Në një intervistë për emisionin “Opinion”, Resuli tha se në rastin e saj virusi nuk është shoqëruar me temperaturë të lartë, por kryesisht dhimbje koke dhe kollë.

Pjesë nga intervista:

Fevziu: Si e morët vesh që ishin infektuar?

Blerina Resuli: Shumë kolegë të mitë janë prekur. Unë u diagnostikova më 11 Mars.

Fevziu: Kishit shqetësime?

Blerina Resuli: Kisha shumë pak shqetësime në ato momente, por ishin pjesa më e madhe e kolegëve të infektuar dhe përderisa ne punojmë më pacientë delikatë ishte detyrë e jona të bënim testin për të mirën e pacientëve veccanërisht, sepse janë shumë delikatë dhe për ta do të ishte më fatale se sëmundja e tyre.

Fevziu: A keni një ide nga e kishit marr?

Blerina Resuli: Besoj nga kolegë të tjerë, por nuk kemi një ekzaktësi për këtë.

Fevziu: Çfarë simptoma patët?

Blerina Resuli: Atëherë fillimisht pak kollë, shumë pak hundët e zëna, por në ditët në vijim kjo situatë u përkeqësua. Kolla u shtua. Asnjëherë nuk kam patur temperaturë të lartë, maksimumi 37 – 37.2.

Fevziu: Sa ju zgjati kjo, 2 – 3 ditë?

Blerina Resuli: Diçka më shumë, më pas u shtua dhimbja e kyçeve, lodhje, dhimbje koke aq sa shpesh me dilte gjumi natën dhe ajo që kanë pjesa më e madhe e personave të tjerë, kam humbur edhe ndjesinë e të gjitha aromave. Akoma dhe sot e kësaj dite, pas 2 javësh, unë nuk ndiej aromat.

Fevziu: Gjatë kësaj periudhe ishte lehtësisht i përballueshëm?

Blerina Resuli: Mund të them që ishte i përballueshëm. Njerëzit thonë është një grip i thjeshtë, nuk është realisht ashtu, simptomat janë më të forta se një grip i thjeshtë. Unë jam 36 vjecc dhe për grupmoshën time, them nuk ka problem.

Fevziu: Por një 38 vjeccar që ishte pacienti i parë, ndenji një muaj në reanimacion.

Blerina Resuli: Edhe në Romë një 34 vjeccar humbi jetën.

Fevziu: Çfarë do ju thonit qytetarëve shqiptarë?

Blerina Resuli: Gjëja e parë që do ju thoja qytetarëve është të rrinë në shtëpi.Nuk kanë arsye për të mbajtur radha, dalin lirshëm xhiro si në një ditë feste. Duhet të paktën të reflektojnë

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0090670585632324
array(1) { ["section"]=> string(134) "mjekja-shqiptare-me-koronavirus-ne-itali-nuk-eshte-si-nje-grip-i-thjeshte-m-u-shtua-dhimbja-e-kokes-dhe-humba-ndjesine-e-aromes-200224" }