Mjekra e gjatë përmban më shumë baktere se sa WC-ja

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 15:28 05-05-2015 Mjekra e gjatë përmban më shumë baktere se sa WC-ja

Sipas studimeve të fundit mjekra përmban më shumë mikrobe sa mund të mbajë WC-ja. Sipas tyre mjekra mund të shkaktojë infeksionet e lëkurës duke grumbulluar edhe deri edhe insektet e ndryshme.

Në hulumtim, mjekrat e disa meshkujve janë testuar në laborator. Bakteret që gjenden në mjekër quhen baktere enterike dhe gjenden gjithashtu në zorrët e njeriut. Numri i meshkujve që mbajnë mjekrën e gjatë është i lartë.

Sipas ekspertëve qimet e mjekrës përmbajnë më shumë baktere se zonat e tjera të trupit. Rreziku për përhapjen e baketereve është shumë i lartë për personat që  qëndrojnë afër atyre që rrisin mjekrën.

Disa nga meshkujt VIP që mbajnë mjekrën e gjatë janë aktorët: Leonardo DiCaprio, Ben Affleck, Robert Pattinson etj.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027026176452637
array(1) { ["section"]=> string(57) "mjekra-e-gjate-permban-me-shume-baktere-se-sa-wc-ja-10418" }