Mjeku Tritan Kalo jep alarmin: Kujdes nga fruthi, u importua nga emigrantët

Publikuar tek: barometri, më 07:23 18-01-2018 Mjeku Tritan Kalo jep alarmin: Kujdes nga fruthi, u importua nga emigrantët

Mjeku i QSUT Tritan Kalo i këshillon të gjithë të kenë kujdes nga sëmundjet infektive, midis të cilave është edhe Fruthi. Kalo u bën të gjithëve apel mos nënvlerësojnë pasojat e mundshme të kësaj sëmundjeje.

“Kujtesë!....Sëmundjet infektive ekzantematike janë të shumta, midis të cilave një vënd jo për tu nënvlerësuar ka edhe FRUTHI. Vëndet tona fqinje si Greqia, Maqedonia, Kosova dhe Mali i Zi kanë raportuar raste jo të pakta me Fruth. Për këtë arësye si dhe për arësye të lëvizjve të shumta gjatë festave të fundvitit në këto vënde, çdo familjari apo kolegu që do të ndeshet me pamje të tilla, në një të sëmurë i cili 2-3ditë para këtyre shënjave ka patur edhe temperaturë, dhimbje koke, dhimbje fyti, ngjirje zëri, dobësi trupore, etj., JU LUTEM të ketë parasysh edhe këtë sëmundje, që nuk duhet nënvlerësuar për pasojat e mundshme të saja”, shkruan në mesahzin e tij mjeku Tritan Kalo.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018136978149414
array(1) { ["section"]=> string(80) "mjeku-tritan-kalo-jep-alarmin-kujdes-nga-fruthi-u-importua-nga-emigrantet-106973" }