Mjeshtri që zbukuron qytetet e Shqipërisë me dalta e skulptura sot mbush 80 vjeç (VEPRAT E MUNTAZ DHRAMIT)

Publikuar tek: kulture-art, më 15:29 09-11-2016 Mjeshtri që zbukuron qytetet e Shqipërisë me dalta e skulptura sot mbush 80 vjeç (VEPRAT E MUNTAZ DHRAMIT) Mjeshtri Muntaz Dhrami me studiuesin Vasil Tole

Ky është artisti, daltat dhe skulpturat e të cilit zbukurojnë qytetet tona. Skulptori Muntaz Dhrami feston sot 80-vjetorin e tij të lindjes dhe këtë event na e sjell në vëmendje studiuesi Vaso Tole, gjithnjë i kujdesshëm për njerëzit të cilët me artin dhe veprat e tyre i kanë dhënë shumë këtij vendi.

Dhe Muntaz Dhrami është një nga ata artistë të cilët kemi fatin ta kemi ende mes nesh. Dhrami u lind në Gjirokastër në 10 nëntor të vitit 1936 dhe sot në 80 vjetorin e tij të lindjes është momenti të kujtojmë morinë e veprave të tij.

Në bashkëautorësi ka realizuar

Monumentin e Kristoforidhit në Elbasan (1962)

Monumentin e Pavarësisë në Vlorë (1970)

Monumentin e "Nënës Shqipëri" në Tiranë (1971)

Reliefi monumental në ndërtesën e Kryeministrisë Tiranë.

Autor i monumentit në Drashovicë.

Monumentin e Pezës.

Obeliskun i Arsimit në Gjirokastër.

Autor i shumë veprave personale

Busti i Shkurte Pal Vatës në Lushnje.

Busti i Liri Gegos në Galerinë e Arteve Tiranë.

Portret i Rugovasit në Galerinë e Arteve Tiranë.

Busti i Jani Vretos në Leskovik (1996).

Portret i nënë Terezës, etj.

Monumenti i Ali Pashë Tepelenës.

Monumenti i Lasgush Poradecit.

Monumenti i Mitrush Kutelit

Ekspozita individuale

1967 Ekspozitë me vizatime në Universitetin e Amanit –Jordani.

1982 « Parmi les hommes » au Palais culturel à Tirana.

1992 «Pour une commémoration de l’Indépendance » au musée national de Tirana.

1994 Ekspozitë vetjake “Frymëzimë nga Bethoven” Tiranë.

1996 Eskpozitë vetjake me rastin e 60 vjetorit në Galërinë Kombetarë të Artëve nê Tiranë.

1997 « Motiva muzikore » në Qëndrën Internationale të Kulturës, TIranë.

1999 Compozimi « Puthja » (bronz) ekspozuar në galerinë « le Miroir des Maîtres », Gjenevë (Zvicërr).

Konkurse

Laureat i çmimit të nderit në Bienalen e Aleksandrisë (1964).

Laureat i disa çmimeve dhënë nga shteti Shqiptar.

Mban titullin "Skulptor i Popullit" (1978).

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0075759887695312
array(1) { ["section"]=> string(110) "mjeshtri-qe-zbukuron-qytetet-e-shqiperise-me-dalta-e-skulptura-sot-mbush-80-vjec-veprat-e-muntaz-dhramit-58976" }