Mogherini takohet me Tillerson në Uashington, “testojnë” njëri-tjetrin për shumë çështje

Publikuar tek: bota, më 19:47 10-02-2017 Mogherini takohet me Tillerson në Uashington, “testojnë” njëri-tjetrin për shumë çështje

Sekretari amerian i shtetit Rex Tillerson u takua të enjten me shefen e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian Federica Mogherini, ndërsa të dyja palët po përpiqen të gjejnë fusha bashkëpunimi.

Synimi i zonjës Mogherini për takimin, ishte “të testonte ujërat”, për të peshuar marrëdhënien evropiane me administratën e re të presidentit Trump, duke filluar me Sekretarin e Shtetit, Tillerson. Shefja e Bashkimit Evropian tha se takimi ishte i frutshëm dhe tha se BE dhe SHBA, kanë shumë çështje për të cilat do të donin të bashkëpunonin ngushtë, raporton Voa.

Mogherini dhe Tillerson ka diskutuar gjithashtu për krizën në Ukrainë, Brexit, luftën kundër terrorizmit, etj.

Presidenti amerikan Donald Trump ka bërë tashmë të qarta disa prej qëndrimeve të tij që nuk janë një linjë me vendet e bashkimit evropian, sikurse largimi i Britanisë nga unioni apo qëndrimi i zbutur ndaj Moskës zyrtare dhe presidentit Putin.

Ky ishte takimi i parë që një zyrtar i lartë i BE-së zhvillont me administratën e re amerikane.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011183023452759
array(1) { ["section"]=> string(91) "mogherini-takohet-me-tillerson-ne-uashington-testojne-njeri-tjetrin-per-shume-ceshtje-68362" }