Mohoi genocidin ndaj shqiptarëve, Behgjet PACOLLI për Peter Handken: Vendim që shkon kundër parimeve të çmimit ‘Nobel’

Publikuar tek: aktualitet, më 16:57 10-10-2019 Mohoi genocidin ndaj shqiptarëve, Behgjet PACOLLI për Peter Handken: Vendim që shkon kundër parimeve të çmimit ‘Nobel’ Ministri i Jashtëm i Kosovës Behgjet Pacolli

Dhënia e çmimit ‘’Nobel për Letërsi’’ shkrimtarit austriak Peter Handke ka ngjallur indinjatën e madhe në rrethin politik të Kosovës dhe Shqipërisë.

Pas ministrit Cakaj, edhe homologu i tij Behgjet Pacolli e ka quajtur ‘’akt të turpshëm’’ vendimin e Akademisë ‘Nobel’, i cili shpalli fitues një njeri që ka mbrojtur ish-diktatorin Sllobodan Millosheviç, që organizoi genocidet dhe masakrat në Kosovë, Bosnje dhe Kroaci.

Mesazhi i Behgjet Pacollit në ‘’Twitter’’:
I shtangur nga vendimi për dhënien e çmimit ‘’Nobel’’ Peter Handkes. Është akt i turpshëm që shkon kundër vlerave të Çmimit ‘’Nobel’’. Handke mbështeti ‘’Kasapin e Ballkanit’’ Millosheviç dhe kundërshtoi ndërhyrjen e NATO-s në Serbi që i dha fund genocidit në Kosovë!’’

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071430206298828
array(1) { ["section"]=> string(121) "mohoi-genocidin-ndaj-shqiptareve-behgjet-pacolli-per-peter-handken-vendim-qe-shkon-kunder-parimeve-te-cmimit-nobel-181531" }