Monedha euro në kushte të vështira, vazhdon rënia dhe në muajin gusht

Publikuar tek: ekonomi, më 07:33 07-08-2017 Monedha euro në kushte të vështira, vazhdon rënia dhe në muajin gusht

Edhe pse në fund të muajit korrik, monedha europiane pati një rritje të lehtë, në ditët e para të gushtit persëri nisi zhvleresimi i euros.

Në pikat e këmbimit valutor, 1 Euro u këmbye me rreth 132.5 lekë.

Ky është niveli më i ulët i gati 9 viteve, ndërkohë që Euro shfaqi shenjat e dobësisë rreth një vit e gjysmë më parë. Në mënyrë të vazhdueshme, Euro ishte më e dobët, ndonëse në tregun ndërkombëtar këtë vit ka fituar pikë ndaj Dollarit.

Dobësia e Euros pritet të vijojë të paktën edhe këtë muaj, kur fluksi i hyrjeve turistike është në kulmin tij.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01859712600708
array(1) { ["section"]=> string(74) "monedha-euro-ne-kushte-te-veshtira-vazhdon-renia-dhe-ne-muajin-gusht-88424" }