Monedhat e huaja s'po rimarrin veten, leku fiton pikë ndaj tyre

Publikuar tek: ekonomi, më 14:36 03-08-2016 Monedhat e huaja s'po rimarrin veten, leku fiton pikë ndaj tyre

Leku është vlerësuar më shumë se monedhat e tjera të huaja, duke ruajtur përparësinë ndaj tyre.

Paundi dhe Euro nuk po e rimarrin veten.

Sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë, një paund u këmbye sot me 161.93  lekë duke rënë me rreth 4 lekë nga 1 javë më parë.

Dollari ka pësuar luhatje të vogla gjatë ditëve të fundit, por sot 1 dollar këmbehet me 121.49 lekë.

Ndërkohë që euro, monedha më e përdorur pas lekut në Shqipëri ka rënë në kufijtë e 136.6 lekë.

Pas përfundimit të sezonit pritet një rritje e euros, ndërkohë që paundi ka rënë që nga vendimi i ndarjes së Britanisë së Madhe nga BE.

kursi_i_kembimit_valutor.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024451017379761
array(1) { ["section"]=> string(68) "monedhat-e-huaja-s-po-rimarrin-veten-leku-fiton-pike-ndaj-tyre-48623" }