Monika Kryemadhi dhe Kejdi Mehmetaj në zyrën e Lindita Nikollës, zbulohet propozimi

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:16 15-09-2016 Monika Kryemadhi dhe Kejdi Mehmetaj në zyrën e Lindita Nikollës, zbulohet propozimi

Politikania Monika Kryemadhi, njëherazi bashkëshortja e kryeparlamantarit Ilir Meta, si dhe deputetja e re Kejdi Mehmetaj kanë dalë dje  nga zyra e ministres së Arsimit Lindita Nikolla. Dy deputetet kërkuan një takim “kokë më kokë” me ministren për problemet me maturantët. Pas disa minutash bisedë, Mehmetaj dhe Kryemadhi i kanë dorëzuar mbi tavolinë Nikollës skemen me propozime për zgjidhjen e problemit të maturantëve. Disa ditë më parë deputetja Mehmetaj lëshoi kritika të forta ndaj ministres së Arsimit  për ndryshimet në ligj sa i takon arsimit të lartë dhe akteve ligjore të pamiratuara në kohën e duhur. “Maturantët duhet të ishin njoftuar që në vit të parë. Nuk duhet të flasim me konfuzion dhe të shfrytëzojmë këtë situatë. Vendosja e kritereve për pranimin në universitet është ndryshuar dhe duhet të ishin lajmëruar gjimnazistët që në fillim “, i tha deputetja ministres duke i kërkuar që t’u qendrojë pranë gjimazistëve.

DISA NGA PIKAT E PROPOZIMIT TË DEPUTETEVE:

-Faza e dytë e konkurimit do u japë studentëve më shumë transparencë dhe njëkohësisht mundësi për të studiuar më mirë deget ku mund të aplikojnë.

-Diskutime me MAS dhe Universitetet që në fazën e dytë të ketë fleksibilitet në kritere me qëllim që maturantëve të mos u rezultoje asnjë 0 në përllogaritjen e pikëve.

-Së bashku me ministrinë të ndërmarrim fushata informimi që maturantët dhe familjaret e tyre të qetësohen dhe qartësohen për fazat në vazhdim.

-Interesat dhe dëshirat e maturantëve janë prioriteti ynë në gjetjen e zgjidhjeve më të përshtatshme për fazat në vazhdim.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rama me ekselentët brenda Kryeministrisë, maturantët nga jashtë i thërrasin, gjuajnë me vezë dhe bojë
Zbardhet dëshmia tronditëse, piloti italian pranon gjithçka: Erdha për të ngarkuar 200 kile hashash »
Article Logic
Execution time: 0.010809183120728
array(1) { ["section"]=> string(88) "monika-kryemadhi-dhe-kejdi-mehmetaj-ne-zyren-e-lindita-nikolles-zbulohet-propozimi-52951" }