Monika Kryemadhi: Jam për ‘lock down-in’ e shkollave, mësimi të bëhet në komunitet edhe nga mësues të dalë në pension

Publikuar tek: politike, më 21:34 01-12-2020 Monika Kryemadhi: Jam për ‘lock down-in’ e shkollave, mësimi të bëhet në komunitet edhe nga mësues të dalë në pension Monika Kryemadhi

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka deklaruar se është pro një mbyllje të shkollave, për të mos rreziluar përhapjen e COVID-it te fëmijët.

Ajo tha në emisionin “Real Story” se mësimi mund të bëhet në komunitet, në një ambient me qera që qeveria do të marrë në çdo pallat, ku nxënësit mund të mësohen edhe nga mësues që kanë dalë në pension apo ata që janë pushuar nga puna.

“Nga dita që doli vendimi i maskës u rrit numri i infektimeve. Unë jam për lock-doënin e shkollave. Ne kemi bërë një propozim që e kemi diksutuar edhe me mësues. Sistemi arsimor ka qindra dhe mijëra mësues që kanë dalë në pension apo mësues të hequr nga sistemi arsimor për shkak të bindjeve politike. Të bëhet mësimi në komunitet nga këta mësues. Qeveria në çdo pallat të marri një ambient me qera dhe të bëjnë mësim me 4 nxënës.”, tha Kryemadhi.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Europa ka qasje të ftohtë ndaj shqiptarëve, dhe për shkak të Kosovës’, Duma i kthehet gazetarit: S’e ka fajin Europa, por qeverisja e brendshme
Monika Kryemadhi: Kur ishte LSI në qeveri kishit çmime më të lira, sa ikëm ne vendi shkoi në greminë »
Article Logic
Execution time: 0.010091066360474
array(1) { ["section"]=> string(120) "monika-kryemadhi-jam-per-lock-down-in-e-shkollave-mesimi-te-behet-ne-komunitet-edhe-nga-mesues-te-dale-ne-pension-229826" }