‘’Monument kulture në qendër të Durrësit, por tubacioni e shëmton’’, restauruesi Stamati sjell shqetësimin

Publikuar tek: kulture-art, më 09:20 17-03-2016 ‘’Monument kulture në qendër të Durrësit, por tubacioni e shëmton’’, restauruesi Stamati sjell shqetësimin

‘’Monument kulture në qendër të Durrësit, por tubacioni e shëmton’’, restauruesi Frederik Stamati sjell shqetësimin, që mund të nervozojë çdo specialist.

‘’Monument kulture në qendër të Durrësit. Ka njëzet e ca vjet që ky tubacion plastmasi shtrihet mbi monument, duke e shëmtuar atë dhe duke ia ulur vlerën punës që bëhet për promovimin e trashëgimisë historike. Vallë kaq të vështirë e ka Bashkia e Durrësit, që harxhon jo pak për rregullime në qytet, që të zhvendosë këtë shëmtirë nga një monument?’’, shkruan i indinjuar Stamati.

Përveç tubacionit që duket shëmtuar, edhe mënyra si qëndron mbi pllakat e lashta, mund të krijojë dëmtim të monumentit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025505065917969
array(1) { ["section"]=> string(106) "monument-kulture-ne-qender-te-durresit-por-tubacioni-e-shemton-restauruesi-stamati-sjell-shqetesimin-35311" }