Mori 10 milion paund ryshfet, dënohet me 6 vite burg zv/presidenti i Ekuadorit

Publikuar tek: bota, më 23:26 13-12-2017 Mori 10 milion paund ryshfet, dënohet me 6 vite burg zv/presidenti i Ekuadorit

Zëvendës presidenti i Ekuadorit Jorge Glas është dënuar me 6 vite burg për korrupsion, pasi mori 10 milion paund nga një kompani ndërtimi.

48-vjeçari Glas është politikani i rangut më të lartë që dënohet për çështjen “Odebrecht”, gjiganti brazilian i ndërtimit që ka dhënë ryshfet për të siguruar tendera nga qeveria. Shumë zyrtarë dhe ish zyrtarë të tjerë në Amerikën Latine janë përfolur për skandale të ngjashme me këtë kompani.

Prokurorët thanë se ai mori 13.5 milion dollarë nga kompania Odebrecht përmes dajës së tij, i cili është gjithashtu nën arrest. /Newsbomb.al

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012725114822388
array(1) { ["section"]=> string(84) "mori-10-milion-paund-ryshfet-denohet-me-6-vite-burg-zv-presidenti-i-ekuadorit-102997" }