Mos i humbisni, ja kush janë ndërtesat më të çuditshme në botë

Publikuar tek: bota, më 18:48 28-08-2017 Mos i humbisni, ja kush janë ndërtesat më të çuditshme në botë

Mes ndërtesave të kristalta e atyre të zakonshme, në botë gjenden edhe ndërtesa të çuditshme të cilat shumica prej jush nuk i kanë parë asnjëherë deri më tani.

Bëhet fjalë për ndërtesat e mëposhtme të cilat gjenden në disa vende nëpër botë.

Waldspirale në Darmstadt të Gjermanisë

“Pylli spiral”, i cili shërben si kompleks rezidencial është ndërtuar në fund të viteve 90. Ndërtesa është dizenjuar nga artisti austriak Friedensreich Hundertwasser.

11111.jpg

Shtëpia e ”Shtrembërt” në Sopot të Polonisë.

435353535435.jpg

Qendra komerciale ”Krzywy Domek” me një sipërfaqe prej 4000 m2 është ndërtuar në vitin 2004 nga ekipi i arkitektëve Szotynscy & Zaleski. Kjo ndërtesë pavarësisht nga struktura që ka është funksionale, përdoret për restorante, lokale, mbi të gjitha është një atraksion turistik.

Shtëpia prej Guri në Guimaraes të Portugalisë

jhgghjytuiyt.jpg

Shtëpia prej guri, nga vetë emri, është e ndërtuar nga 4 gurë masivë që shërbejnë si themeli, muret dhe tavani i shtëpisë. Ajo gjendet në malet Fafe të Portugalisë.

Tempulli i Lotus në Dehli të Indi-së

uyiyuiyghkjghk.jpg

Biblioteka e Qytetit në Kansas të SHBA-ve

ytuyiyuiyui.jpg

Shtëpia ”Hobbit” në Wales të Britanisë së Madhe.

dfghdfhdfhdfh.jpg

Kulla Rrotulluese në Dubai të Emirateve të Bashkuara Arabe

fghfghfghdh.jpg

Shtëpia Nautilus në Meksiko

hjghjghjghjgvg.jpg

Shtëpitë Kubike në Rotterdam të Holandës

ghjghjghjfgv.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kjo është shpejtësia e çmendur e trenit “Hyperloop” brenda tubit të vakuumit
Sa larg në galaktikë kanë shkuar valët e radios të transmetuara nga njeriu? (Foto) »
Article Logic
Execution time: 0.011537075042725
array(1) { ["section"]=> string(67) "mos-i-humbisni-ja-kush-jane-ndertesat-me-te-cuditshme-ne-bote-90459" }