Moti i keq, si paraqitet situata në vend

Publikuar tek: aktualitet, më 09:19 06-01-2019 Moti i keq, si paraqitet situata në vend Foto ilustruese

Prej disa ditësh vendi është përballur me mot të acartë i shoqëruar me reshje bore deri në zonat e ulëta. Kjo ka sjellë edhe probleme të shumta në disa qarqe të vendit.

Ndërkohë dita e sotme ka nisur me një përmirësim të kushteve të motit.

Në qarkun e Dibrës, problemet për shkak të motit vijonë në disa zona të thella. Në Ternovën e Madhe dhe të Vogël vazhdojnë që të jenë të bllokuara 115 familje.

Rrugët janë hapur edhe në Bashkinë e Kukësit. Pas pastrimit nga dëbora dhe kriposjes është bërë e mundur edhe hapja e rrugës Kukës-Shishtavec.

Mësohet se në Korçë situata shfaqet më e mirë se në ditët e kaluara pasi nuk ka patur reshje dëbore. Ndërkaq, pavarësisht përmirësimit të motit problematike vijon të mbetet zona e Ersekës. Në qafën e Qarrit e cila ka një dëndësi të madhe të dëborës qarkullimi në këtë aks bëhet vetëm me zinxhirë.

Zona e Mokrës në Pogradec vijon të jetë pa energji elektrike, edhe pjesa e Gorës dhe Lekasit pasi linjat janë dëmtuar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përfshihet nga flakët banesa e të moshuarve në Elbasan
Olta Xhaçka publikon VIDEON emocionuese: Nuk i mbajta dot lotët! »
Article Logic
Execution time: 0.010889053344727
array(1) { ["section"]=> string(46) "moti-i-keq-si-paraqitet-situata-ne-vend-147679" }