Mrekullitë ekzistojnë, kjo është bebja më e vogël në botë që arriti të mbijetonte

Publikuar tek: bota, më 18:02 09-09-2016 Mrekullitë ekzistojnë, kjo është bebja më e vogël në botë që arriti të mbijetonte

Kjo është bebja e cilësuar nga doktorët si më e vogël në botë. Kur lindi, e gjithë këmba  e saj ishte sa një gisht dhe nuk peshonte më shumë se 226 gramë. Nëntë muaj më vonë, bebja më e vogël në botë, Emilia Grabarczyk, ka kaluar të gjitha pritshmëritë e mjekëve.

Ajo ka lindur në Witten të Gjermanisë Perëndimore,  ishte vetëm 22 cm e gjatë dhe peshonte më pak se 230 g. Mjekët mendonin se ajo nuk do të arrinte të mbijetonte, por fatmirësisht,vogëlushja arriti t’ia dalë dhe tani është në gjendje shumë të mirë shëndetësore. 

Ajo tani peshon 3.2 kg, një peshë normale për një të sapolindur. Mediat lokale thonë se ajo është bebja më e dobët në botë që ka arritur të mbijetojë, shkruan Daily Mail në artikullin e saj.

Mjekët që kanë asistuar në lindjen e Emilias thonë se vetëm një mrekulli ka arritur ta mbajë në jetë vogëlushen.

“Për më shumë se gjashtë muaj nuk ishim të sigurt nëse do të mbijetojë. Gjendja e saj filloi të përmirësohej vetëm këto javët e fundit”- tha dr. Bahman Gharavi.

Në fillim të javës së 26-të të shtatzënisë, prof. dr. Sven Schiermeier vendosi bashkë me prindërit të lindnin beben me metodën me prerje cezariane. Përndryshe Emilia do të kishte vdekur në mitër, pasi kishte një problem me placentën dhe nuk mund të merrte lëndët e nevojshme ushqyese për të mbijetuar.

Zakonisht një fetus në javën e 26-të të shtatzënisë peshon rreth 600 g, por problemi me placentën bëri që Emilia të ishte nënpeshë.

bebi_2.jpgbejbi.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto shokuese: Prindërit në mbidozë droge me fëmijën e mitur në makinë
GM tërheq nga tregu 4 milion makina të markave të ndryshme »
Article Logic
Execution time: 0.0092999935150146
array(1) { ["section"]=> string(86) "mrekullite-ekzistojne-kjo-eshte-bebja-me-e-vogel-ne-bote-qe-arriti-te-mbijetonte-52438" }