Mrekullitë ekzistojnë, s'do ta besoni si e kanë ndërtuar jetën fiset mbi këneta (Fotot)

Publikuar tek: bota, më 13:42 05-09-2016 Mrekullitë ekzistojnë, s'do ta besoni si e kanë ndërtuar jetën fiset mbi këneta (Fotot)

Zona kënetore në kryqëzimin e lumenjve Tigër dhe Eufrat në Irak ku jetojnë fise të tëra quhet Ma’dan ose Marsh Arabs.

Më këto këneta jetojnë disa fise arabe, kultura e të cilëve ka ndryshuar shumë pak në mijëra vjet.

Ata quhen ndryshe “arabët e kënetave”, për shkak se jetojnë në kënetat e krijuara nga përmbytjet vjetore të lumenjve Tigër dhe Eufrat.

Shtëpitë janë të ndërtuara prej xunkthi të korrur mbi disa ishuj të vegjël mbi ujë, një lloj bari gjigand që duket si bambu e që mund të rritet deri në  7.6 metra.

Ndryshe shtëpitë e tyre lundruese quhen “Tuhul”. Në pamje të parë ato mund të duken të qëndrushme , por në fakt nuk janë. Toka është shumë e lagësht dhe kjo shpesh i detyron fshatarët që t’i lëvizin shtëpitë e tyre.

Shtëpitë janë një mrekulli arkitektonike, të ndërtuara pa asnjë gozhdë, dru apo xham.

Banorët i ndërtojnë vet këto shtëpi brenda 3 ditësh dhe mund të zgjasin deri në 25 vite.

kekkeekke.jpg

 

8.jpg9.jpgshtepi_2.jpgshtepi_3.jpegshtepi_4.jpegshtepi_5.jpgshtepi.jpeg6.jpg7.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arrestohen tre adoleshente në Rusi pasi xhiruan kërcim erotik pranë një monumenti historik
Berlusconi rrëzohet në skenë, “fajëson” të majtën (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.014500856399536
array(1) { ["section"]=> string(90) "mrekullite-ekzistojne-s-do-ta-besoni-si-e-kane-ndertuar-jeten-fiset-mbi-keneta-fotot-51957" }