Muaji Tetor mbyllet mrekullueshëm, Hëna blu spektakolare në Tiranë (FOTO)

Publikuar tek: fcb-bomb, më 20:36 31-10-2020 Muaji Tetor mbyllet mrekullueshëm, Hëna blu spektakolare në Tiranë (FOTO) Hëna blu

Duhen dhe pak orë, megjithatë mund të themi se muajti Tetor nuk mund të mbyllej më ukur se sa me Hënën blu, e cila ka dhuruar spektakël në qiellin e errët mbi kryeqytet.

Sot është parë Hëna e dytë e plotë e tetorit, e njohur ndryshe si Hëna blu. Hëna Blu është fenomeni astrologjik që ndodh kur kemi hënë të plotë dy herë në të njëjtin muaj. Fenomeni i hënës blu ndodh mesatarisht çdo 2.5 vjet.

5-35.jpg

Kjo ndodh për shkak të ciklit Metoni, një periudhë prej 19 vjetësh ose 235 muajsh hënor, pas së cilës hëna e re dhe e plotë riformohen me të njëjtat data të vitit që krijojnë fenomenin.

6-22.jpg

7-70.jpg

8-56.jpg

9-12.jpg

10-11.jpg

3-36.jpg

4-49.jpg

1-44.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rama në Valbonë, poston foton e ëmbël me bashkëshorten dhe Zahon e vogël
‘Ka ardh një insekt që dëmton gështenjën’, Rama batuta në Tropojë: Qenka si LSI-ja ky insekti... (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.012650966644287
array(1) { ["section"]=> string(77) "muaji-tetor-mbyllet-mrekullueshem-hena-blu-spektakolare-ne-tirane-foto-225959" }