Mungesë energjie dhe mijëra evakuuime, zjarret “gjunjëzojnë” Kaliforninë

Publikuar tek: bota, më 00:42 28-10-2019 Mungesë energjie dhe mijëra evakuuime, zjarret “gjunjëzojnë” Kaliforninë

Guvernatori i Kalifornisë Gavin Neësom ka shpallur gjendjen e emergjencës, teksa dhjetra-mijëra qytetarë vijojnë të braktisin shtëpitë e tyre.

Rreth 180,000 mijë banorë në veri janë urdhëruar të evakuohen ndërsa autostrada në Santa Rosa është e mbingarkuar me makina. Mijëra banesa rrezikohen nga zjarret në këtë zonë.

Në Kincade zjarret kanë djegur rreth 12,000 hektar tokë. Në rreth 940,000 shtëpi dhe biznese në qytete të ndryshme mungon energjia elektrike.

Izolimi i këtyre vatrave të zjarrit ka qenë tepër i vogël, rreth 10%, kjo për shkak të terrenit të vështirë. Sipas meteorologëve erërat e forta do të vijojnë duke ndihmuar në përhapjen e flakëve.

dfghdeghdefherhju.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013015031814575
array(1) { ["section"]=> string(76) "mungese-energjie-dhe-mijera-evakuuime-zjarret-gjunjezojne-kalifornine-183740" }